Dzieci w konflikcie dorosłych
Prawie każdego dnia spotykamy się ze sprawami, w których obok nie mogących dojść do porozumienia dorosłych egzystują dzieci (w różnym wieku).
Celowo nazywamy ten stan egzystencją a nie rozwojem czy dorastaniem. Niezwykle często zdarza się bowiem, że dzieci te są „wciągane” w konflikt między rodzicami i pozostają w nim mentalnie na lata. Nie ulega wątpliwości, że dzieci nie powinny być świadkami „prania brudów”, wzajemnego oczerniania się i innych agresywnych zachowań. Pamiętajmy przy tym, że w większości przypadków dzieci nie potrafią jeszcze zadbać o siebie i potrzebują w tym zakresie wsparcia dorosłych.

Mimo, że rozpad rodziny jest sytuacją niezwykle stresującą nie należy tracić z pola widzenia potrzeb własnych dzieci. Warto przynajmniej spróbować przejść przez ten okres w sposób możliwe spokojny. Ważne, by dziecko nie było świadkiem rozmów, niejednokrotnie bardzo nieprzyjemnych, na temat przyczyn rozkładu pożycia między rodzicami. Często w obliczu kryzysu konieczne jest zasięgnięcie opinii specjalistów np. terapeutów dziecięcych i nie należy się tego typu działań obawiać, ponieważ mogą one mieć zbawienny wpływ na samopoczucie dziecka i jego sposób postrzegania otaczającego je świata.
W obliczu wyzwania, jakim jest rozstanie się z jak najmniejszą szkodą dla dziecka, warto wziąć pod uwagę również skorzystanie z polubownych metod rozwiązywania sporów. Niejednokrotnie już sama próba dojścia do porozumienia sprawia, że w przyszłości strony konfliktu łatwiej się dogadują, czują się w relacji lepiej, ponieważ miały szanse wyrzucić z siebie negatywne emocje i wyartykułować swoje zdanie. Korzystanie z pomocy specjalistów-prawników, psychologów, pedagogów nie jest zbędnym wydatkiem, ale doskonałą inwestycją w spokojne i bezpieczne jutro.
Kancelaria w Niemczu jest przystosowana do prowadzenia negocjacji, mediacji i konferencji bez udziału dzieci. Najmłodsi znajdą w Kancelarii przestrzeń do zabawy, nauki czy oglądania bajek pod czujnym okiem Rodzica, ale bez możliwości uczestnictwa w spotkaniach i nie słysząc poruszanych tematów.